Bitlis’te Şekerpancarı hasadına başladı

Güroymak ilçesine bağlı Değirmen köyünün Köşk mezrasında hasadı yapılan şekerpancarı Muş’a gönderilerek şeker üretiminde kullanılacak. Mirza Mehmet Can adlı üretici eşi ve çocuklarıyla birlikte tarlada şekerpancarı hasadı yaparak yılda yaklaşık 200 ton şekerpancarını Muş’a gönderdiklerini söyledi. İl genelinde yüzlerce ailenin geçim kaynağı olan şekerpancarından bu yıl binlerce ton verim elde edilmesi bekleniyor.

Çiftçi Mirza Mehmet Can, yaptığı konuşmasında şunları söyledi. “Şekerpancarını yazın ekiyoruz. Ama yaptığımız masrafın parasını çıkarmıyoruz. Bu mevsimlerde sökümünü yaptıktan sonra tartmak için kantara gönderiyoruz. Daha sonra ise şeker yapımı için Muş’a gönderiyoruz. Yılda 12 hektar alandan 60 ton verim elde ediyorum. Geçen yıl fiyatını kilo başına 21 kuruş olarak belirlendi. Ama ondan sonra geri adım attılar ve 19 kuruş olarak söyleniyor. Kendi traktörümle başkasına çalışsam daha çok para kazanırım. Ancak sırf tarlam boş kalmasın diye pancar ekiyorum” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Tatvan’da ‘Muhtarlar günü’ kutlandı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir